Akty X: Chcem uveriť

Akty X: Chcem uveriť

The X-Files: I Want to Believe

2008 

·  Drama / Mysterious / Sci-Fi / Thriller

·  USA, Kanada

Druhý celovečerný film k seriálu Akty X vznikol 10 rokov od premiéry prvého. Za ten čas sa svet okolo nás výrazne zmenil, a rovnako sa zmenili a zostarli naši hrdinovia.
Akty X patria medzi najobľúbenejšie seriály všetkých čias. Nakrútených bolo celkom 11 samostatných televíznych sérií, ktoré slávili úspech po celom svete (1993-2018, 11 sezón, 217 epizód). Ich hlavnou devízou bola silná dvojica hlavných postáv, v ktorých začínali svoju filmovú kariéru – David Duchovny a Gillian Andersonová. Kým agent Mulder bol vždy naklonený teóriám, ktoré odporovali zdravému rozumu, agentka Scullyová sa riadila vedeckými poznatkami. Ich večný súboj v krízových situáciách, keď bolo ľahké podľahnúť hystérii alebo paranoji, nás previedol tajnými experimentmi americkej vlády, mnohými vedecky nevysvetliteľnými úkazmi a hlbinami často pochrámanej a o to nebezpečnejšej ľudskej mysli.
Obaja herci sa do svojich štandardných rolí vrátili s primeraným nasadením. Za filmom stojí rovnaký realizačný tím ako za celým seriálom a prvým celovečerným filmom. Snímka, odohrávajúca sa viac-menej v zasneženej nočnej krajine Západnej Virgínie, získala zaujímavú atmosféru predovšetkým vďaka kameramanovi Billovi Roeovi. Autori sľubujú nečakané zvraty, ešte intenzívnejší nesúlad medzi Mulderom a Scullyovou, ktorí sa znovu stretávajú nad prípadom, ktorý úplne narušil ich životy, a hlavne viac napätia, ako kedykoľvek predtým.