Ja, robot

Ja, robot

I, Robot

2004 

·  Action / Crime / Drama / Mysterious / Sci-Fi / Thriller

·  USA, Německo

Máme rok 2035 a firma U.S. Robotics vyrába roboty do domácnosti ako na bežiacom páse, roboty sú súčasťou každej domácnosti, nahradili na zemi väčšinu ľudských profesií. Ľudia im naplno dôverujú, pravda, okrem paranoického detektíva Dela Spoonera (Will Smith), ktorý je ich zaprisahaným odporcom. Lenže nikto, vrátane jeho babičky, mu pochopiteľne neverí, že ide o zabijakov a nie dobré pomáhajúce stvorenia.
Pár dní pred uvedením novej série robotov NS-5, ktoré majú vykonávať všetko – od stráženia detí cez varenie večere až po udržiavanie rovnováhy na šekovej knižke –spácha za záhadných okolností samovraždu Dr. Alfred Lanning (James Cromwell), vedec a „architekt“ robotov. Vyšetrovaním samovraždy poveria práve Spoonera, ktorý bol zhodou okolností Lanningovým priateľom. V izbe, kde Lanning zomrel, nachádza Spooner robota Sonnyho (Alan Tudyk), ktorý sa vôbec nespráva podľa troch základných pravidiel robotiky.
Neskôr sa detektív dozvie, že Sonnyho vytvoril priamo doktor Lanning a je schopný cítiť vlastné emócie a skrátka sa správať ako živá bytosť. Spolu s psychologičkou Susan Calvinovou (Bridget Moynahanová), začínajú vyšetrovať. Susan sa usiluje Spoonera presvedčiť, že nie je možné, aby robot ublížil človeku, ale detektív nadobúda čoraz väčšie presvedčenie, že to až také nemožné nie je.
A čo viac, všetko nasvedčuje tomu, že sa chystá vzbura robotov, za ktorou stojí asi hlavný počítač U. S. Robotics, ktorý si sám definoval štvrtý zákon robotiky), z ktorého usúdil, že treba zničiť všetkých ľudí ohrozujúcich iných ľudí. A tak roboti začnú zabíjať policajtov, vojakov a pod.
Jediná možnosť, ako zabrániť katastrofe, je terminovať hlavný počítač, o čo sa pokúsia spolu Spooner, Susan a robot Sonny...