Letecké katastrofy XXI (Nešťastná misia)

Letecké katastrofy XXI (Nešťastná misia)

Stromy hrůzy

2003 

·  Disaster / Documentary / Drama / Historic

Na bojovej misii počas operácie Púštna búrka stratilo americké tankovacie lietadlo dva motory, ktoré odpadli od ľavého krídla. Posádka sa vracia na základňu bez akejkoľvek rádiovej podpory a musí núdzovo pristáť.

Boeing KC-135 Stratotanker je vojenské lietadlo určené pre dopĺňanie paliva iných lietadiel vo vzduchu. 6. februára 1991 počas prvej vojny v Perzskom zálive sa KC-135E zúčastnilo na misii doplňovania paliva vo vzduchu v rámci operácie Púštna búrka pod volacím znakom Whale 05. Vzlietlo z Džiddy v Saudskej Arábii o 17:24 miestneho času a vystúpilo do FL250 na doplnenie paliva vo vzduchu. Ďalšie lietadlo KC-135 vzlietlo približne v rovnakom čase a malo letieť po rovnakej trase. Približne 45 minút po štarte, keď sa lietadlo Whale 05 nachádzalo vo výške FL250, narazilo na turbulenciu v bočnom prúde od druhého lietadla KC-135 pred ním. Naklonilo sa o viac ako 90 stupňov doľava a o vzápätí nasledoval náklon doprava s uhlom presahujúcim 90 stupňov. Kapitánovi sa podarilo vrátiť lietadlo takmer do vodorovnej polohy, ale v dôsledku incidentu sa oddelili motory č. 1 a 2 na ľavom krídle. Kapitán vypustil palivo a vyhlásil Mayday s tým, že sa vrátia do Džiddy. Zároveň sa však zistilo, že lietadlo nie je dobre ovládateľné a bude potrebné núdzovo pristáť.

Boeing KC-135 Stratotanker je vojenské lietadlo určené pre dopĺňanie paliva iných lietadiel vo vzduchu. Okrem dopĺňania paliva môže slúžiť aj na prepravu cestujúcich a nákladu. Bol vyvinutý z prototypu Boeing 367-80, tak ako jeho civilná dopravná verzia Boeing 707.
Lietadlo KC-135E sa zúčastnilo na misii doplňovania paliva vo vzduchu v rámci operácie Púštna búrka a operovalo pod volacím znakom Whale 05. Lietadlo malo podľa plánu vzlietnuť z Džiddy v Saudskej Arábii o 17:24 miestneho času a vystúpiť do FL250 na doplnenie paliva vo vzduchu. Ďalšie lietadlo KC-135 vzlietlo približne v rovnakom čase a malo letieť po rovnakej trase.
Približne 45 minút po štarte, keď sa lietadlo Whale 05 nachádzalo vo výške FL250, narazilo na turbulenciu v bočnom prúde od druhého lietadla KC-135 pred ním. Naklonilo sa o viac ako 90 stupňov doľava a o niekoľko sekúnd nasledoval náklon doprava s uhlom náklonu presahujúcim 90 stupňov. Kapitán použil rýchlobrzdu a vrátil lietadlo takmer do vodorovného stavu. Počas incidentu sa od krídla oddelili motory č. 1 a 2 na ľavom krídle. Kapitán vypustil palivo a vyhlásil Mayday s tým, že sa vrátia do Džiddy. Vo FL160 sa zistilo, že lietadlo je ovládateľné.
Pri priblížení k Džidde sa podvozok vysunul ručne, pretože hydraulický systém bol poškodený. Pilot požiadal o priblíženie ILS a pristátie na dráhe 34L, ktorá bola najdlhšou dráhou. Lietadlo bezpečne pristálo a zastavilo sa na dráhe.