Ako básnici prichádzajú o ilúzie

Ako básnici prichádzajú o ilúzie

Jak básníci přicházejí o iluze

1984 

·  Comedy / Romantic

Básnik Štěpán Šafránek (Pavel Kříž) sa stal študentom prvého ročníka medicíny. Kendy
(DAVID MATÁSEK) odišiel študovať réžiu na FAMU, a tak sa zoznámime sa s novými Štěpánovými spolužiakmi, najmä spolubývajúcimi na internáte - sebavedomým Honzom Antošom z Kolína (KAREL RODEN), ktorý sa môže pochváliť fotografickou pamäťou, bodrým Moravanom Venošom Pastyříkom (VÁCLAV SVOBODA), ktorý má bohato vyšívaný kroj a hlavne bohaté zásoby proviantu, a černochom Numirom Cassom Thombom (JOSEPH DIELLE), ktorému všetci začnú hovoriť stručne Mireček.
Štěpán nevykročí do školského roka práve najšťastnejšie. Nevhodne sa uvedie pred docentom anatómie Sejkorom (JAN PŘEUČIL) a navyše dostane svadobné oznámenie od Borůvky, ktorá sa vydáva za snaživého úradníka Emila Nádeníčka.
Hoci všetci majú učenia nad hlavu, jediný Štěpán nedokáže nájsť tú správnu metódu, ako všetko zvládnuť. Nepomôžu prednášky docenta katedry duševnej hygieny Zajíca (ZDENĚK SVĚRÁK), prášky na povzbudenie od študenta štvrtého ročníka Masaříka (AKRAM STENĚK), sex, kyslík, inhalovaný priamo z fľaše, ba ani protekcia, ktorú mu zariadi Kendy (DAVID MATÁSEK).
A akoby problémy s anatómiou a učením nestačili, Štěpán sa zamiluje sa do odmietavej študentky zdravotnej školy Markéty (ADRIANA TARÁBKOVÁ), ktorej hovorí Jeskyňka, a nastúpi kvôli nej na brigádu do nemocnice, kam chodia na prax. Tu však narazí na protivného doktora Fasta (JIŘÍ ŠTĚPNIČKA), ktorému sa Jeskyňka páči tiež. A tak Štěpán študuje, pracuje, miluje a občas aj básní. Ako strašiak nad ním visí blížiaca sa skúška z anatómie a nepriateľský docent Sejkora, ktorého zdolať nebude ľahké.
Zatiaľ čo študijné výsledky sa po úmornej drine dostavia, s láskou je to horšie. Nečudujme sa teda, že Štěpán stráca ilúzie.