Párna a nepárna

Párna a nepárna

Odds & Evens

1978 

·  Action / Comedy / Crime

·  USA, Itálie

Hromotĺcky Charlie Ferpo (Bud Spencer) vezie na svojom nákladnom aute na preteky motorový čln, a pretože je obetavý dobrák, zvezie mníšku a malú sirotu. V pretekárskom depe sa po prvý raz stretne s modrookým sympatickým Johnnym Firpom (Terence Hill), poručíkom amerického námorníctva, ktorý nedokončil preteky z dôvodu sabotáže, ktorú má na svedomí banda gangsterov, čo zarábajú na športových stávkach tak, že sabotujú favoritov.
A práve Johnnyho poveril admirál O’Connor (Woody Woodbury), aby túto bandu, ktorá ohrozuje víťazstvo námorných síl v blížiacich sa pretekoch v Miami, zneškodnil. Súčasne má ako svojho pomocníka získať dobráckeho Charlieho, bývalého slávneho športovca, ale predovšetkým geniálneho hráča. Lenže získať ho pre takú pomoc, akú má Johnny na mysli, rozhodne nebude jednoduché.
Charlie sa totiž pevne rozhodol, že už nikdy nebude sádzať a hrať. Johnny vie, že na to musí ísť ľsťou. Vyberie sa do tajnej herne, kde hrá tak zle, že prehrá takmer všetko, vrátane „svojho“ nákladiaku, ktorý parkuje vonku na parkovisku. Keď si ho však gangstri chcú odviezť, narazia na jeho skutočného majiteľa, Charlieho, a, samozrejme, na jeho pádne päste.
Johnny využije bitku na to, aby s kamiónom ušiel. Ďalší deň Charliemu zavolá a dohovorí si s ním schôdzku. Tvrdí mu, že je jeho nevlastný brat a na dôkaz ho zavedie za ich otcom, ktorý predstiera slepotu a tvrdí, že je obeťou pomsty mafiána Parapolisa (Luciano Catenacci), ktorému kedysi Charlie zlomil nos.
Charlie dojatý jeho osudom sľúbi, že zoženie stotisíc dolárov na jeho operáciu. A to už ho Johnny má tam, kde potrebuje. Prvé peniaze získajú stávkou na dostihoch, kde Johnny zaskočí za podplateného džokeja a zvíťazí v preteku, v ktorom mal prehrať. Postupne získajú päťstotisíc dolárov, o ktoré oberú gangstrov. Tým šéfuje práve Parapolis. Johnny sa dá počuť, že ich vsadí do hry s gangsterským bossom.
Dá sa odviezť na jeho jachtu, slúžiacu ako ilegálna herňa, ktorá sa pohybuje v medzinárodných vodách, a je teda mimo dosah polície. Johnny tak síce zostane bez ochrany armády, ktorá mimo pobrežné vody nemôže zasiahnuť, ale zato sa tu nečakane objaví Charlie. A to práve v okamihu, keď Johnny mafiána Parapolisa o všetko obohrá.
Gangstri, pravdaže, nechcú Johnnymu dovoliť s výhrou odísť, a tak sa na lodi strhne nevídaná bitka. O tom, kto zvíťazí, netreba dlho premýšľať...