Gagarin: Prvý vo vesmíre

Gagarin: Prvý vo vesmíre

Gagarin - First in Space

2013 

·  Biography / Drama / Historical

Prvé kroky ľudstva v dobývaní vesmíru boli bojom o prvenstvo – sledujeme súťaž v prvej zostave kozmonautov, konkurenciu technológií v raketovej technike a konfrontáciu medzi superveľmocami USA a ZSSR. Každý má právo byť prvý. 12. apríla 1961 o 6 hodine a 7 minúte svetového času 27-ročný Jurij Gagarin opustil Zem v kozmickej lodi Vostok 1, obletel ju v module na eliptickej obežnej dráhe vo vzdialenosti od 175 do 327 kilometrov a pristál v Semelove v Saratovskej oblasti. Jeho legendárny let trval 108 minút, z toho 70 minút strávil v beztiažovom stave. Nikto nevedel naisto, či sa bezpečne vráti na Zem a aký vplyv bude mať let na jeho zdravie. Kto bol prvý človek vo vesmíre, ktorého vybrali do kozmického programu Sovietskeho zväzu z troch tisícov najlepších letcov krajiny a ktorému osud dožičil podstúpiť toto historické dobrodružstvo? V retrospektívach spoznáme Gagarinovo detstvo prežité v chudobných pomeroch v obci Klušino v Smolenskej oblasti Sovietskeho zväzu, kde sa narodil 9. marca 1934, neskorší život stíhacieho letca, novozaloženú rodinu a prípravy na kozmický let, kde sa dostal do užšieho výberu s Germanom Stepanovičom Titovom. Keď vyberú Gagarina, pripravuje sa v tvrdom tréningu na cestu do neznámeho sveta. Silu mu dodáva ohromujúce odhodlanie sovietskeho vesmírneho tímu a jeho neúnavné úsilie urobiť všetko pre to, aby úspešne vyslal prvého človeka do vesmíru. Po úspešnej misii sa Gagarin stal hrdinom Sovietskeho zväzu a preslávil sa v zahraničí. Bol vyhľadávanou celebritou, s ktorou sa túžili stretnúť významné osobnosti celého sveta, a navždy bude jedným z najznámejších kozmonautov všetkých čias.

Film je venovaný prvým krokom ľudstva na ceste prieskumu vesmíru a osudu prvého kozmonauta J.A. Gagarina. Hlavným leitmotívom je boj za právo byť prvým – sledujeme súťaž v prvej zostave kozmonautov, konkurenciu technológií v raketovej technike a konfrontácia medzi superveľmocami ZSSR a USA. Prvý kozmonautický zbor bol vybraný z troch tisícov stíhacích pilotov z celého Sovietskeho zväzu. Do legendárnej dvadsiatky sa dostali len tí najlepší z najlepších. Nikto z nich však nevedel, koho vyberú, aby letel do kozmu ako prvý. Na tejto ceste museli bojovať letci nielen s gravitáciou...

Film oživuje začiatky vesmírneho cestovania a jeho priekopníckeho ducha vo fascinujúcich obrazoch. Riziko, ktoré podstúpil Jurij Gagarin, je jedným z najväčších, aké človek podstúpil v svojich dejinách. 12. apríla 1961 opustil mladý vojenský pilot Zem a v kozmickej kapsule okolo nej krúžil na eliptickej obežnej dráhe vo vzdialenosti od 175 do 327 kilometrov. Jeho legendárny let trval 108 minút, z toho 70 minút v beztiažovom stave. Nikto nevedel naisto, či sa bezpečne vráti na Zem a aký vplyv bude mať let na jeho zdravie. Kto bol tento prvý človek vo vesmíre, ktorého vybrali spolu s ďalšími 19 kandidátmi do kozmického programu Sovietskeho zväzu a ktorému osud dožičil podstúpiť toto veľké historické dobrodružstvo?

Príbeh sovietskeho kozmonauta Jurija Alexejeviča Gagarina a jeho letu do vesmíru 12. apríla 1961 o 6 hodine a 7 minúte svetového času s kozmickou loďou Vostok 1, s ktorou uskutočnil jeden oblet Zeme a po 108 minútach pristál na padáku v Semelove v Saratovskej oblasti. V retrospektívach spoznáme Gagarinovo detstvo prežité v chudobných pomeroch, v obci Klušino v Smolenskej oblasti Sovietskeho zväzu, kde sa narodil 9. marca 1934, neskorší vojenský život stíhacieho letca, novozaloženú rodinu a prípravy na kozmický let, kde sa dostal do užšieho výberu s Germanom Stepanovičom Titovom.

12. apríla 1961 sovietsky kozmonaut Jurij Gagarin odštartoval zo Zeme v rakete Vostok 1 a ako prvý človek vo vesmíre obiehal 108 minút okolo Zeme. Bol v jednej z prvých skupín kozmonautov, ktorých vybrali z viac než troch tisícov stíhacích pilotov v celom Sovietskom zväze. Legendárna najlepšia dvadsiatka bola výberom tých najlepších letecký es, ale nikto z pilotov nevedel, kto z nich sa zapíše do histórie ako účastník prvého letu do vesmíru s ľudskou posádkou. Keď vyberú Gagarina, rýchlo sa pripravuje v tvrdom tréningu na životný výlet do neznámeho a nepoznaného sveta. Keď sa prvý raz usadí v interiéri svojej rakety, Gagarin premýšľa o svojom doterajšom živote a a spomína na všetko, čo zažil počas svojho výcviku. Ohromujúce je predovšetkým nesmierne odhodlanie sovietskeho vesmírneho tímu a jeho neúnavné úsilie urobiť všetko pre to, aby úspešne vyslal prvého človeka do vesmíru.