James Bond: Jeden svet nestačí

James Bond: Jeden svet nestačí

007: The World Is Not Enough

1999 

·  Action / Adventure / Crime / Thriller

·  United States, Velká Británie

James Bond (Pierce Brosnan) prevezme od bankára kufrík s tromi miliónmi libier pre sira Roberta Kinga. Zároveň chce zistiť aj meno vraha svojho kolegu, ktorý zomrel kvôli informáciám, ukradnutým za túto sumu ruskému výboru pre atómovú energiu. Bankára však vzápätí zavraždia.
V ústredí MI6 v Londýne predstaví šéfka M (Judi Denchová) Bondovi svojho priateľa, sira Kinga (David Calder). Ktosi však aktivuje výbušninu v jeho kufríku a príde k výbuchu. Bond prenasleduje po Temži vraha – je to pôvabná asistentka (Maria Grazia Cucinottaová), ktorá v banke rozdávala cigary. Dievča radšej spácha samovraždu, aby Bondovi nepadla do rúk.
Bond sa po vyzdravení vracia do ústredia, kde mu Q (Desmond Llewelyn) predstaví svojho nástupcu R (John Cleese). Bond sa dozvie, že Elektru Kingovú (Sophie Marceauová), dcéru nebohého šľachtica, nedávno uniesol a mučil brutálny terorista Renard (Robert Carlyle). Tomu kedysi uviazla guľka v hlave, a tak je necitlivý voči bolesti a má nadľudskú silu. Elektre sa podarilo ujsť a teraz pokračuje v otcovom projekte, stavbe ropovodu, ktorý má konkurovať ruským zariadeniam.
Bond sprevádza Elektru do hôr, kde ich prepadnú zabijaci, ale agent ich zlikviduje. Neskôr v Baku vyhľadá majiteľa miestneho kasína, mafiána Valentina Žkovského (Robbie Coltrane), aby od neho získal informácie o Renardovi. Elektra ešte v tú noc Bonda zvedie. Agent zistí, že šéf jej ochranky pracuje pre Renarda a zastrelí ho.
V Kazachstane prebieha pod vedením neprístupnej doktorky Christmas Jonesovej (Denise Richardsová) likvidácia ruských vodíkových bômb. Bond sa v podzemí stretne s Renardom, ktorý sa ich pokúsi zlikvidovať a súčasne ukradne jednu bombu. Bond potom v Baku navštívi Elektru, pretože ju podozrieva so stykov s Renardom, do ktorého sa zaľúbila ako obeť do únoscu. Keď na Elektrinu žiadosť pricestuje z Londýna M, ukáže sa, že sa Bond nemýlil.
Kým sa pokúša s Christmas deaktivovať bombu, ktorá by zničila ropný terminál, Elektra unesie M. Prizná sa, že zabila vlastného otca, pretože ho nenávidela, lebo odmietol za ňu zaplatiť výkupné. Bond nechá napokon bombu vybuchnúť, lebo zistí, že neobsahuje žiadne plutónium, ale Elektra ho považuje za mŕtveho.
Elektra so svojím milencom Renardom v Istanbule chce demonštrovať svoju moc zničením mesta. Bond s Christmas vyhľadajú Žukovského v jeho továrni na kaviár na brehu Kaspického mora. Valentin počas útoku Elektriných zabijakov prizná, že jeho synovec, veliteľ ruskej atómovej ponorky, pracuje pre Elektru v Istanbule. Christmas si uvedomí, že protivníci chcú využiť reaktor ponorky na atómový výbuch...
***
Bonda a Christmas zajmú a dopravia na maják, kde Renard väzní aj M. Terorista sa zmocní ponorky a vyrazí na samovražednú misiu. Elektra chce Bonda umučiť. Jej plány však prekazí Žukovskij, ktorého Elektra nakoniec zabije. Vzápätí agent zabije aj zradkyňu. 007 s Christmas preniknú do ponorky a úspešne bojujú s Renardom. V poslednej chvíli uniknú na hladinu pred výbuchom zneškodneného plavidla.
M považuje 007 za nezvestného. Nešikovný R však omylom odhalí, že Bond v Istanbule sa práve miluje s Christmas.