Ako vycvičiť draka

Ako vycvičiť draka

How to Train Your Dragon

2010 

·  Adventure / Cartoon / Comedy / Family / Fantasy

·  USA

Sme v dobách, kedy drsný sever obývajú ešte drsnejší Vikingovia a spolu s nimi aj draky. Desiatky druhov lietajúcich jašterov však neustále útočia na ich dedinu, kradnú domáce zvieratá, spaľujú úrodu aj hospodárske budovy, a tak je povinnosťou každého Vikinga bojovať proti drakom ako sa dá. Vikinský tínedžer Štikút má však problém – nedokáže zabiť draka. Na rozdiel od ostatných obyvateľov rodného ostrova používa hlavu viac než svaly, ktorých má pomenej. Jeho otec, náčelník Chladnokrv Obrovský, má syna rád, ale trápia ho jeho nedostatky. A čo je horšie, blíži sa Štikútovo iniciačné uvedenie medzi dospelých Vikingov, ktoré je možné úspešne absolvovať len zabitím draka v súboji. Nepomáhajú ani užitočné lekcie v Drakoškole kováča Pahlta Grgavého. Štikút je, našťastie, hlava otvorená a tam, kde chýba hrubá sila, pomôže hlava. Zostrojí kušu, ktorou zaútočí na najobávanejšieho z drakov, prakticky nepolapiteľnú Nočnú fúriu. Jeho jediný výstrel zmení budúcnosť spolužitia ľudského a dračieho plemena na ostrove. Keď sa vikinský tínedžer Štikút vydá zabiť draka, aby sa stal dospelým mužom, čosi sa v ňom pri pohľade do jasných dračích očí zlomí. A ten zlom bude začiatkom jedného krásneho priateľstva. Teraz mu len ostáva presvedčiť ostatných Vikingov, že skutočný nepriateľ číha celkom inde.

Videli ste už trojrozmerného draka? A Vikinga? Ak nie, budete mať príležitosť v úspešnej animovanej komédii.
Dobrodružný príbeh sa odohráva v dávnych časoch, keď drsný Sever obývajú ešte drsnejší Vikingovia a spolu s nimi aj draci. Tí sú jednoznačne najdrsnejší. Jediný, kto nie je drsný ani trochu, je hlavný hrdina Štikút. Vikinský tínedžer nejako nemôže zapadnúť medzi ostatných obyvateľov rodného ostrova Berk, pretože na rozdiel od nich skôr než svaly, ktorých má pomenej, používa hlavu. Asi by sa to nebolo také nápadné, keby Štikút nebol synom náčelníka dediny, Chladnokrva Obrovského. Otec má syna rád, ale žiaľ, uvedomuje si jeho nedostatky. A čo je horšie, blíži sa Štikútovo iniciačné uvedenie medzi dospelých Vikingov, ktoré je možné úspešne absolvovať jediným spôsobom - zabitím draka v súboji.
Draci sú totiž na Berku jediným, zato permanentným problémom. Desiatky druhov lietajúcich jašterov prakticky neustále útočia na dedinu, kradnú domáce zvieratá, spaľujú úrodu aj hospodárske budovy, a tak je morálnou povinnosťou každého Vikinga bojovať proti drakom, ako sa dá. Aj Štikút by rád nejakého toho Smrtiaceho smrťáka, Ohavného zipáka alebo Hrôzáka hrozivého skolil, lenže matička príroda ho na to naozaj dostatočne nevybavila. Nepomáhajú ani užitočné lekcie v Drakoškole miestneho samorastu, kováča Pahlta Grgavého.
Štikút je, našťastie, hlava otvorená a tam, kde chýba hrubá sila, pomôže hlava, vďaka ktorej skonštruuje kušu, ktorou zaútočí na najobávanejšieho z drakov, prakticky nepolapiteľnú Nočná fúriu. Jediný výstrel (veľmi úspešný) zmení budúcnosť spolužitia ľudského a dračieho plemena na ostrove Berk. Keď sa totiž Štikút vydá zraneného draka doraziť a stať sa tak definitívne mužom, čosi sa v ňom pri pohľade do jasných dračích očí zlomí. A ten zlom bude začiatkom jedného krásneho priateľstva. Teraz už len ostáva presvedčiť ostatných Vikingov, že skutočný nepriateľ číha inde.

V jednej malej vikinskej dedine trápi miestnych obyvateľov veľký problém - majú tu škodcu, a to nie hocijakého. Nie sú to myši ani hmyz, sú to draci! Desiatky druhov lietajúcich jašterov prakticky neustále útočia na dedinu, kradnú domáce zvieratá, spaľujú úrodu aj hospodárske budovy, a tak je morálnou povinnosťou každého Vikinga bojovať proti drakom, ako sa dá.
Jedinou bielu ovcou v stáde vikinských vlkov je syn náčelníka Chladnokrva Obrovského - Štikút. Čo mu Thor nenadelil vo svaloch a zúrivosti, to mu pridal na dôvtipe a vynaliezavosti. Len to zatiaľ nik nedokázal oceniť, ani jeho otec. Žiaľ, nepomáhajú ani užitočné lekcie v Drakoškole kováča Pahlta Grgavého, miestneho samorastu. A tak, keď nedokáže zdvihnúť sekeru a postaviť sa drakom, vymyslí katapult, ktorým by ich mohol skoliť. Jednej noci, keď zase draci zaútočia, vytiahne svoj vynález s tým, že by chcel chytiť najobávanejšieho a nestrašnějšího zo všetkých drakov - Nočného Diabla, ktorého sa všetci boja. Jediný výstrel do tmy a potom pád nejakého tvora do miestnej rokliny.
Keď sa Štikút vydá draka zabiť a stať sa tak definitívne mužom, čosi sa v ňom pri pohľade do jasných dračích očí zlomí. A to je začiatok jedného krásneho priateľstva. Teraz už len ostáva presvedčiť ostatných Vikingov, že skutočný nepriateľ číha inde.

Na malom ostrovčeku Berk, ďaleko na severe, sa zbytočne s ničím a nikým neokolkuje. Nečudo, šialene silní Vikingovia, ktorí tu žijú, totiž musia svoje domovy denno-denne chrániť pred nájazdmi divokých a krvilačných drakov, ktorí im robia zo života peklo. Aj neduživý tínedžer Štikút je, pochopiteľne, obrovským fanúšikom lovcov drakov a jedného dňa by sa sám rád stal jedným z nich, no nanešťastie mu to so zbraňami veľmi nejde. Má totiž obe ruky ľavé! No keďže jeho otec nie je nik iný, ako Chladnobrv obrovský, náčelník kmeňa Vikingov a známy drakobijca, musí sa Štikút bez debaty priučiť i drsnému umeniu boja Vikingov. Lenže skôr, než sa Štikút, ktorý je mimochodom tiež nadšený a všetkými masťami mazaný vynálezca, vôbec môže v tomto obávanom „študijnom odbore“ čo i len začať vzdelávať, zaútočí na jeho rodnú dedinu dračia armáda.
Štikút v tom vidí jedinečnú šancu poraziť niektorého z drakov a zachrániť tak otcovu dobrú povesť a dorásť do jeho nekonečne veľkých šľapají. Vďaka veľkej odvahe a bystrej hlave sa mu skutočne podarí zostreliť jedného z nočných tieňov – azda najnebezpečnejšieho dračieho druhu. No namiesto toho, aby sa so svojím úctyhodným úlovkom pochválil otcovi, sa Štikút s nočným tieňom spriatelí. A toto priateľstvo obráti Štikútov svet hore nohami. Viking, ktorý má za kamaráta draka? Tým predsa hanobí vikinskú česť, ktorú si jeho otec cení nadovšetko.