Česká spojka

Česká spojka

Bad Company

2002 

·  Action / Adventure / Comedy / Thriller

·  United States, Czech Republic

Kevin Pope (Chris Rock) je mimoriadne nadaný, elegantný a zdanlivo primladý na špičkového agenta. Vyrástol v adoptívnej rodine, ktorá patrila k horným desaťtisíc, a venovala mu všetku lásku. Stal sa dobre vychovaným príslušníkom elity, absolventom súkromnej strednej školy a prestížnej univerzity, ktorý sa do CIA dostal rovno z Námornej akadémie. K agentovi Oakesovi (Anthony Hopkins) ho viaže pevné priateľstvo, a ten ho má rád ako vlastného syna. Oakes je špičkovým veteránom medzi agentmi CIA. Je vdovcom a má pocit, ako keby sa bol po druhýkrát oženil so svojou profesiou. Aj napriek svojej zdanlivo tvrdej škrupine mu nie je vzdialený súcit.
Obaja sa usilujú zabrániť, aby sa do nesprávnych rúk dostala kufríková atómová bomba. Jediný spôsob, ako sa im to môže podariť, je predstierať, že sú potenciálnymi kupcami. Kevin Pope prevezme identitu pražského obchodníka so starožitnosťami Michaela Turnera. Podarí sa mu získať si dôveru ruského mafiána Adrika Vasa (Peter Stormare). Pope predstaví mafiánovi Oakesa ako bohatého záujemca o kúpu. Uprostred rozohranej partie však Pope tragicky prichádza o život.
Kevina zavraždia len deväť dní pred dohodnutým predajom kufríkovej bomby. Práve on bol jedinou osobou, ktorej Vas dôveruje. CIA naplánuje vyhľadať Kevinovho blíženca menom Jake Hayes (Chris Rock). Dvojičky boli oddelené bezprostredne po narodení a na Oakesovi je teraz, aby zistil, či je Jake schopný vkĺznuť do Kevinovej úlohy a pomôcť dokončiť misiu.
Jake je tiež inteligentný, akurát na úplne odlišnej úrovni – na úrovni ulice. Na rozdiel od svojho brata Kevina totiž Jake strávil detstvo putovaním z jednej pestúnskej rodiny do inej. To bola jeho škola života, vďaka ktorej je oveľa prefíkanejší, ako sa Oakes spočiatku domnieva. Jake žije v New Yorku a pretĺka sa ako dokáže – hrá šach o peniaze v parku, kšeftuje so vstupenkami na športové podujatia, v noci pracuje ako klubový DJ. Je zaľúbený do svojej priateľky Julie (Kerry Washingtonová), ktorá pracuje ako pomocná sestra v nemocnici. Najviac ich trápi nedostatok finančných prostriedkov. Julie chce odísť do Seattlu za lepším zamestnaním, no Jake o tom nechce ani počuť.
CIA dodržiava zásady prísnej konšpirácie. Nepovedia mu nič ani o povahe jeho misie a jej účele, o bratovi tvrdia, že zahynul pri leteckej havárii a on ho musí iba zastúpiť pri jednoduchej akcií. Za stotisíc dolárov v hotovosti Jake prijíma, no dopustí sa chyby: domnieva sa totiž, že kedykoľvek bude môcť vycúvať. Agenti ho umiestnia do izolácie a podrobia intenzívnemu výcviku, ktorého súčasťou je nielen premena chudobného povaľača na elegantného svetáka, ale aj čiastočná znalosť češtiny.
Samozrejme, pri toľkých záujemcoch o kufríkovú bombu je pochopiteľné, že veci nejdú úplne podľa plánu. Keď sa Jake ubytuje v bratovom newyorskom byte, stane sa terčom útoku neznámeho vraha. Odmietne v akcii pokračovať a zmizne. Oakes ho však nájde, povie mu konečne celú pravdu a presvedčí ho, aby v akcii pokračoval.
Odcestujú do Prahy, aby sa akcia dovŕšila. Jake má notebook, ktorý reaguje na jeho sietnicu. Rokovanie s priekupníkom prebieha dobre, potom však Jakea vyhľadá milenka jeho brata, reportérka CNN Nicole (Garcelle Beauvais-Nilonová), ktorá zámenu rýchlo odhalí. Vzápätí dvojicu napadnú juhoslovanskí teroristi zákerného Dragana Adjanića (Matthew Marsh). Oakes s kolegami ich útok zmaria.
Ďalšia schôdzka sa presunie z Olšanských cintorínov na vidiek, kde konečne v troskách zničeného kláštora dôjde k obchodu. Aj keď sú naši dvaja hrdinovia celý čas istení ďalšími agentmi, v rozhodujúcej chvíli sú odkázaní jeden na druhého. Juhoslovanskí teroristi zabijú Vasa a jeho zradných mužov a zmocnia sa kufríka s bombou i laptopu s kódmi. Adjanič nájde Julie a vezme ju ako rukojemníčku.
Jake jej môže zachrániť život len v prípade, keď aktivuje laptop a umožní Adjanićovi získať kódy na odpálenie bomby. A v takej situácii sa odhaľujú charaktery...