Rande naslepo

Rande naslepo

My Blind Date with Life

2017 

·  Comedy / Drama

·  Germany

Vzrušujúca práca v luxusnom hoteli - to je vysnená budúcnosť, ktorú si predstavuje Saliya už od detstva. Ako tínedžer však začne strácať zrak, až nakoniec vidí len slabé svetlo a matné obrysy. Svet vidí akoby naň pozeral cez mliečne sklo. Zdá sa, že jeho životný sen je v troskách.
Saliya (KOSTJA ULLMANN) aj napriek svojmu hendikepu postupne získava väčšie sebavedomie, vracia sa do normálnej školy a nakoniec sa dokonca odváži poslať prihlášku na stáž do päťhviezdičkového hotela. Vďaka dôkladnej príprave, pozitívnemu prístupu a hlavne vďaka odvážnemu blafovaniu uspeje a miesto získa. Len sa nikomu neprizná, že vlastne skoro nič nevidí...
Utajovaný hendikep odhalí až jeho nový priateľ a kolega Max (JACOB MATSCHENZ), ktorý mu pomáha, aby sa vyrovnal s ťažkými situáciami a úlohami, ktoré prevádzka veľkého a špičkového hotela prináša. Saliya sa po nociach učí naspamäť všetky trasy, počty schodov, prestieranie stolov. Vtĺka si do hlavy tvary predmetov, rozmiestnenie vecí v bare a v izbách pre hostí. V jeho prípade napokon doslova platí, že svoju prácu dokáže robiť poslepiačky.
Počas svojej praxe v hoteli si aj napriek zrakovej poruche Saliya všimne Lauru (ANNA MARIA MÜHEOVÁ) a bláznivo sa do nej zamiluje. Vyzerá to tak, že okrem zraku navyše stratí aj srdce, a žiaľ, i rozum. Jeho kamufláž sa začína rúcať, prichádzajú problémy a hrozí, že nakoniec neuspeje v láske ani v práci.
Občas sa však stane malý zázrak, že nielen vo filme, ale aj v skutočnom živote sa príbeh skončí šťastne.

Tínedžer Saliya "Sali" Kahawatte spokojne žije v Neustadte s matkou Dagmar, sestrou Sheelou a otcom pôvodom zo Srí Lanky.
Po maturite zatají svoju hendikep, čiastočnú stratu zraku, a prijmú ho na stáž do päťhviezdičkového hotela Bavorský dvor v Mníchove. O jeho slepote sa ako prvý dozvie ľahkovážny kolega Max, s ktorého pomocou sa Salimu darí plniť väčšinu zadaných úloh. Neskôr to zistí afganský umývač riadu Hamid, pred imigráciou chirurg, a tiež šéfkuchár Krohn.
Sali sa zblíži s Laurou, ktorá do hotela dováža zeleninu z rodinnej farmy. Pravdu, že takmer nič nevidí, jej prizná až po tom, čo na detskom ihrisku stratí jej päťročného syna Oskara. Nahnevaná mladá žena sa s ním rozíde.
Salimu sa vŕšia problémy nielen v práci, kde sa nepohodne s prísnym šéfom hotelového baru a reštaurácie Kleinschmidtom, ale aj doma, keď jeho srílanský otec, ktorý mu vyčítal hendikep, opustí rodinu a zanechá ju v neľahkej finančnej situácii.
Mladík si musí privyrábať na brigáde s Hamidom v pekárni a nadmernú záťaž zvláda s pomocou drog. Kleinschmidt ho vyhodí, keď v hoteli naruší svadobnú hostinu. Sali sa neskôr zrúti zo schodov a skončí v nemocnici. S pomocou Maxa a svojej sestry SHeeLM sa dostáva späť do formy. Vedenie hotela, ktoré už vie o jeho poruche zraku, ho nakoniec pripustí na záverečné skúšky. Sali v nich uspeje a spolu s Maxom si založia vlastný podnik. Aj v súkromí ho čaká šťastie, Laura mu odpustí a vráti sa k nemu.