Riddick: Kronika temna

Riddick: Kronika temna

The Chronicles of Riddick

2004 

·  Action / Adventure / Sci-Fi / Thriller

·  United States

Jedna planéta po druhej sa stávajú vojnovou korisťou armády Necromongerov – bojovníkov, ktorí podmanenému svetu ponúkajú jednoduchú voľbu: podrobiť sa, alebo zomrieť. Tí, ktorí sa odmietnu podrobiť, darmo dúfajú, že sa objaví niekto alebo niečo, čo spomalí expanziu Necromongerov.
Rebeli postupne zomierajú a záchrancovia neprichádzajú. Ako sa situácia zhoršuje, ľudia sú už unavení a uchyľujú sa k mýtom – predpovediam, márnym nádejam, legendám o zničujúcom, ale na druhej strane pozitívnom zle. Dobro totiž nemusí byť vždy opakom zla a aj legendy sa môžu mýliť. Niekedy dobro nie je jedinou cestou, ako zastaviť zlo, ale naopak – východisko môže byť zlo v inej podobe.
Takou nepravdepodobnou postavou je Riddick (Vin Diesel), ktorého povolajú z exilu, aby nastúpil do boja. Pred piatimi rokmi odišiel z Bohom opustenej planéty v systéme Taurus a túlal sa po zabudnutých svetoch, aby unikol žoldnierom, ktorí ho prenasledovali. Je mu jedno, kto teraz vládne Univerzu, jeho jediným cieľom je zachrániť si vlastný život. Je odhodlaný odprevadiť zo sveta každého, kto by mu chcel skrížiť cestu.
Niečo sa však už dostalo do pohybu a nasledujúce stretnutie prinúti Riddicka bojovať v niekoľkých bitkách, v ktorých víťazí. Z idylickej multikultúrnej civilizácie, ktorá je v ohrození, putuje do podzemného väzenia, vyhĺbeného pod pekelným povrchom vulkanickej planéty. Extrémne teploty tu kolíšu medzi arkticky mrazivými nocami a vulkanicky horúcimi dňami.
Tu sa tiež stretne s osamelou Kyrou (Alexa Davalosová), ktorú už pozná z predchádzajúcej etapy svojho života. Jeho úsilie oslobodiť seba sj Kyru ho zavedie až do Necromongerskej veliteľskej lode, kde sa musí postaviť proti lordovi Marshalovi (Colm Feore) v apokalyptickom boji o osud celého ľudstva...