Teória všetkého

Teória všetkého

The Theory of Everything

2014 

·  Biography / Drama / Romantic

·  Velká Británie

V roku 1963 má Stephen Hawking (EDDIE REDMAYNE), dvadsaťjedenročný študent kozmológie na univerite v Cambridge, našliapnuté na skvelú kariéru. Spolužiaci aj profesori ho bezvýhradne zbožňujú, rovnako ako krásna Jane (FELICITY JONESOVÁ), ktorá na rovnakej univerzite študuje umenie. On zbožňuje ju. Keď však v osobnom aj v profesijnom živote stojí na pomyselnom vrchole, zažije nemilosrdný pád. Doslova. Lekárske vyšetrenia po jednom z mnohých jeho ,,nešikovných“ pošmyknutí, vyrieknu drsnú diagnózu – neliečiteľné postupné ochrnutie nervového systému, ktoré sa do dvoch rokov skončí smrťou. Lenže Jane a Stephen sa osudu vzoprú. Vezmú sa a snažia sa viesť normálny život. On si chorobu nepripúšťa a dokončuje doktorát. Ona ho všemožne podporuje, často až za hranicou sebaobetovania. Čím väčšmi sa blíži predpokladaný koniec, tým hektickejšie sa obaja snažia žiť naplno.

V roku 1963 Stephen (EDDIE REDMAYNE), študent kozmológie na slávnej britskej Cambridgeskej univerzite, usilovne snaží odhaliť jednoduché a výstižné vysvetlenie fungovania vesmíru - teóriu všetkého. Jeho vnútorný svet sa doširoka otvorí, keď spozná jeho nový rozmer a hlboko sa zamiluje do spolužiačky, študentky umenia Jane Wildeovej (FELICITY JONESOVÁ).
Vo veku 21 rokov si však tento aktívny mladý muž vypočuje diagnózu, ktorá mu otriasie kariérou – choroba motorického neurónu mu postupne ovládne končatiny, schopnosti a obmedzí mu reč a pohyb. Lekári mu dávajú dva roky života. Láska, podpora a odhodlanie zo strany milovanej Jane sú však neochvejné a títo dvaja spriaznenci sa vezmú.
Stephen sa odmieta zmieriť so svojou diagnózou len vďaka novomanželke, ktorá pevne stojí po jeho boku. Jane povzbudzuje Stephena, aby si dokončil doktorát a obhájil dnes už legendárnu teóriu vzniku vesmíru.
Po založení rodiny sa Stephen s čerstvým doktorátom pustí do svojho najambicióznejšieho vedeckého diela, do štúdia času - fyzikálnej veličiny, ktorá ho v osobnom živote tak fatálne zradila. Zatiaľ čo mu fyzické telo čoraz väčšmi zlyháva a podlieha postupujúcej paralýze, jeho geniálny mozog slobodne pokračuje vo výskume vesmíru a formulovaní nových zákonov teoretickej fyziky. Stephen a Jane ponížia nežičlivý osud, triumfujú vedeckými úspechmi a získajú oveľa viac, než po čom túžili. Stephen Hawking vstúpi do vedeckej siene slávy 21. storočia a jeho meno sa dnes vyslovuje jedným dychom s menom Alberta Einsteina.

Geniálneho astrofyzika Stephena Hawkinga vždy fascinoval čas - kedy vznikol vesmír, kedy zanikne a všetko medzi tým. Z profesorovej slávnej knihy Stručná história času sa na celom svete predalo viac ako 10 miliónov výtlačkov.
Pojem času ho však zasiahol na najosobnejšej úrovni, keď mu v roku 1963, vo veku 21 rokov, lekári diagnostikovali ALS - amyotrofickú laterálnu sklerózu, neskôr známu ako Lou Gehrigova choroba - s prognózou krátkych dvoch rokov života.
Hawking chcel žiť navzdory prichádzajúcim obmedzeniam reči a pohybu. Chcel lásku a chcel ju zažiť so ženou, ktorá sa neskôr stala jeho manželkou. A napriek všetkému sa mu to podarilo, ba ešte viac. Bez ohľadu na to, aká silná bola jeho vôľa, sám by to nikdy nedokázal. Na ceste ho sprevádzala Jane Wildeová, neskôr Jane Hawkingová. Bola to žena s brilantným intelektom, ktorá sa rozhodla podporovať Stephena a venovať ich rodine.
Napriek desivým prognózam prežil Stephen celé desaťročia navyše a pokračoval v skúmaní vonkajších hraníc teoretickej fyziky, čo viedlo k ďalším významným objavom a pokroku ľudstva. Za jeho zásluhy sa v 21. storočí vyslovuje jeho meno jedným dychom s menom Alberta Einsteina.